An Etymological Dictionary of Astronomy and Astrophysics
English-French-Persian

فرهنگ ریشه شناختی اخترشناسی-اخترفیزیک

M. Heydari-Malayeri    -    Paris Observatory

   Homepage   
   


A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

<< < -es -iv -ti 21 a p abe abs abs aca acc acc acr act ada adh Adr aer aga air Alf Alg alk Alp alt alu amm ana And ang ani ano ant ant Ap apo app app Aqu Arc arg arr asc ass ast ast asy atm ato att aur aut axi B-m bad Bal bar bar Bay Bed ber Bet bif bim bin bio bis bla ble blu Bod Bol bor bou Bra Bre bro bul C-t Cal Cam can car Car Cas cat cav cel cen cer Cha cha Cha che chl Cir cir cir Cla cli clo clu co- coc coh col col col Com com com com com com com com Com con con con con con con con con con con con con coo Cor Cor cor cos cos cos Cou cou Cra Cre cri cro cub cur cyc cyl Dan dat Dav de- Deb dec dec dee def deg del Den den der det deu dew dic dif dif dil Dip dir dis dis dis dis dis diu dod Dop dou Dra dua dus dwa dyn DZ Ear ecc eco edi EHB Ein ela ele ele ele ele ell eme emp end Eng ent epi equ equ era ESP eth Eur evi exa exc exe exi exp exp ext ext ext fac fal far fec Fer fer fie fin fir fis fla Flo flu fog for for Fou fra fre fre Fro fun G s Gal gal gal Gar gau geg gen geo geo geo ger gla gly gra gra gra gra gra Gre gro GYR Had Hal hap Har HD hea hel hel Hen Her hex hig Hil hol Hoo hor hou Hub hum hyb hyd hyd hyp hys ide ign ima imp imp in- inc Ind ind ine inf inf inf ini ins ins ins int int int int Int int int int inv ion iri irr iso iso iso Jea Jor jum K c Kep Ker kin kno lab Lam Lan Lap las lat Le lef len lev lig lig lin lin lin liq Lit loc log lon lou LS lun lun Lym M s Mag mag mag mag mag mag maj man Mar mas mas mat May mea mec mel mer mes met met met mic mid mil Min Mir mix mod mod mol mon mor mov mul mur mys nan nat nav nec Nep neu New New NGC nob nom non non nor nos nuc nuc num nut obj obl obs occ oct off oli oni ope opp opt opt orb ord org orp osc out ove oxi P-w pal par par par par Pas pat pej per per per per per per pha Phe pho pho pho phy pin pla Pla pla pla pla plu poi pol pol Pol pol por pos pot Poy pre pre pre pre pri pri pri pro pro pro pro pro pro Psa pul pum Q i qua qua qua qua R A rad rad rad rad rad rad Ram Ran rat rea rea rec rec red red ref ref reg rei rel rel rem rep res res res ret rev Rho Rie ril riv rog Ros rot rul S A Sag sam sat sca sca Sch Sco Sec sec sec seg sel sem sen set Sha sha shi sho sid sig sim sin Sir ske sli Smo soc sof sol sol sol sol sou sou spa spe spe Spe spe sph spi Spi spr sta sta sta sta sta ste ste ste Sto str str sub sub sub suc sun sup sup sup sup sur swa syn syn tac tas tel tem ter tes the the the the thi thr tid til tip ton tor tou tra tra tra tra Tri tri tru tsu tur two Typ UHE ult unc uni uni uni upg ura uti val var vec Vel ver Ver vie Vir vis vis vol W-R war wav wav wea Wei wha wid win WN3 Wol wri xen yok zen zij > >>

Number of Results: 13116 Search : far
-escent
   -است   
-est

Fr.: -escent   

A suffix of adjectives often corresponding to verbs in -esce and nouns in -escence. → luminescent.

From -escentia, from escens, from esse "to be," → existence, + -ia.

-escence.

-fy
   -ایدن، کردن، ساختن، آردن   
-idan, kardan, sâxtan, ârdan

Fr.: -fier, faire   

Suffix meaning "to make, cause to be."

From Fr. -fier, from L. -ficare, from facere "to make, do;" cognate with Pers. dâdan "to give;" → fact.

Suffix -idan forming infinitives; kardan "to do, to make," → -ize; sâxtan "to build, make, fashion," → perfect; ârdan contraction of âvardan "to bring; to cause, produce" (Mid.Pers. âwurtan, âvaritan; Av. ābar- "to bring; to possess," from prefix ā- + Av./O.Pers. bar- "to bear, carry," bareθre "to bear (infinitive)," bareθri "a female that bears (children), a mother;" Mod.Pers. bordan "to carry;" Skt. bharati "he carries;" Gk. pherein; L. fero "to carry").

-gen
   -ژن   
-žen (#)

Fr.: -gène   

A combining form (also -gene) used in the formation of compound words, meaning: 1) "one that generates:" → hydrogen, → halogen, andogen, and so on. 2) "one that is generated, produced:" exogen, cultigen, phosgene.

From Fr. -gène "producing," Gk. -genes "produced, born," → generate;

-genesis
   -زایی   
-zâyi (#)

Fr.: -génèse   

A combining form of genesis.

From L. genesis, from Gk. genesis "origin, generation," from gignesthai "to be born," related to genos "race, birth, descent," cognate with Pers. zâdan "to bring forth, give birth," → generate.

-gon
   -بر، -گوش   
-bar (#), -guš (#)

Fr.: -gone   

A combining form meaning "angled, angular," used in the formation of compound words. → heptagon, → hexagon, → polygon.

From Gk. gonia "angle," related to gony "knee;" L. genu "knee;" Mod.Pers. zânu "knee;" Av. žnav-, žnu- "knee;" Skt. janu-; PIE base *g(e)neu-.

From bar "side; breadth; breast," variant var (Mid.Pers. var "breast;" Av. vouru "wide, broad, extended" (vourucašāni- "looking far"), related to varah- "breast;" cf. Skt. urú- "wide, broad," úras- "breast;" Gk. eurus "wide, broad;" PIE base uer-, ueru-s"wide, broad"); -guš "corner, angle," Mid.Pers. gošak "corner."

-gram
   -نگاشت   
-negâšt (#)

Fr.: -gramme   

A combining form meaning "something drawn, written" (diagram, spectrogram, oscillogram).

From Gk. -gramma, combining form of gramma "something written or drawn," → graph.

-Negâšt, from negâšt "drawn, written;" p.p. of negâštan, negârdan "to paint, write," → graph.

-graph
   -نگار   
-negâr (#)

Fr.: -graphe   

A suffix meaning "drawn, written," specialized in meaning to indicate the instrument rather than the written product of the instrument.

A suffix, from Gk. -graphos "(something) drawn or written, one who draws or writes," from graphein "to draw, write."

A suffix from the stem of negârdan, negâštan "to paint, write," → graph.

-graphic
   -نگاریک   
-negârik

Fr.: -graphique   

An adjective relating to → -graph.

-graph + → -ic.

-graphy
   -نگاری   
-negâri (#)

Fr.: -graphie   

A combining form denoting a process or form of drawing, writing, representing, recording, describing, etc., or an art or science concerned with such a process. Examples: geography; orthography; → photography; → radiography; → selenography; → tomography.

graph.

-hedron
  دیمه   
-dimé

Fr.: -èdre   

A combining form meaning "face" used in the names of geometrical solid figures having the form or number of faces specified by the initial element.

N.L., from Gk -edron, from hedra "seat, base, chair, face of a geometric solid," from PIE root *sed- "to → sit."

Dimé, from dim, → face.

-ic
   -ایک، -ای   
-ik (#), -i (#)

Fr.: -ique   

A suffix forming adjectives from nouns and bearing several senses; adjective suffix of nouns ending in → -ics.

-ics.

-ics
   -ایک   
-ik (#)

Fr.: -ique   

A suffix of nouns that denotes science, knowledge, principles, characteristic actions or activities, such as → physics, → statistics, → ballistics, politics, ethics. See also → -logy.

Suffix -ics, from -ic + plural suffix -s, from O.Fr. -ique, from L. -icus, Gk. -ikos; cf. O.E. -ig, from P.Gmc. *-iga, Ger. -ig.

Mod.Pers. -ik, from Mid.Pers. -ik or -ig, possibly from the Av. noun and adjective forming suffix -ika, -ka, -aka (as in ainika- "face," maršdika- "mercy," pairikā- "fairy," kasvika- "trifling," kutaka- "small," ahmāka- "ours"). In Mid.Pers. it had an extensive use for creating adjectives of relation. Some examples:
cihrik, cihrig "natural," from cihr (Mod.Pers. cehr);
gohrik, gohrig "natural, essential," from gohr (Mod.Pers. gowhar);
gumânik, gumânig "doubtful," from gumân (Mod.Pers. gomân);
kunišnik "doable, related to action," from konišn (Mod.Pers. koneš);
mânik, mânig "household belonging, household member," from mân (Mod.Pers. mân);
manik "mine, related to me," from man (Mod.Pers. man);
narik "related to male," from nar (Mod.Pers. nar);
xvartik, xwarišnig "edible," from xvart, xwarišn (Mod.Pers. xord, xoreš);
gâsânik, gâhânig "related to the Gathas (the oldest songs of the Avesta, which are attributed to Zarathushtra himself)," from gâsân (Mod.Pers. gâhân);
dâtik, dâdig "legal, concerned with the law," from dât (Mod.Pers. dâd).

Although it has changed into -i in Mod.Pers. (like O.E. -ig into E. -y, as in juicy, dreamy), it is extant in a number of adjectives: târik "dark;" nazdik "near;" bârik "narrow;" zandik (Arabicized zandiq) "heretic;" Monjik (Termezi), pen name of an 11th century Persian poet, from monj "honeybee," referring to his poems being as sweet as honey. The suffix is active in the Tabari dialect, as in larzenik "subject to fear, full of fear, timorous, fearful," ramendik "timid, fugitive," xordinik "very small," bermendik, bərmənik "person who cries easily, highly sensitive person," from bərmən "cry," and also appears as -ij in yušij "related to, belong to Yuš (a famous village in Mâzandarân)," and in the dialect of Boyin-Zahra dehij "villager, peasant, rustic" from deh "village." In recent years -ik has been reactivated in technical terminology to render E. -ics (Fr. -ique, Ger. -ik), as in the following examples: âvâyik "phonetics;" farmânik "cybernetics;" ma'nâyik "semantics;" nurik "optics;" partâbik "ballistics;" tavânik, niruyik "dynamics;" zabânik "linguistics."

The revival of -ik is interesting for several reasons, mainly:
a) In the European scientific terminology, branches of science are denoted by two suffixes:
1) -logy, as in biology, geology, mineralogy, etc. The Pers. counterpart of this suffix is the widely used -šenâsi, → -logy;
2) -ics, as in biotics, dynamics, kinematics, mathematics, etc. Lacking a Pers. equivalent until recently, -ics was equated with -logy. However, the Pers. suffix -ik produces helpful semantic nuances and allows us new constructions from the same base, for example:
biology "zistšenâsi;"
biotics "zistik."
b) Moreover, in some cases -ik is more efficient than -šenâsi. For example, if we translate ballistics by partâbšenâsi, how should we render ballistic missile? Mušak-e partâbšenâsi, mušak-e partâbšenâxti, or mušak-e partâbšenâsâné? All these possibilities seem unfitting, and no matter which adjective we choose among them the problem remains. The reason is that here ballistic does not really refer to the science (-šenâsi) but points to the action of throwing, → ballistic missile. This problem can be turned around using -ik: mušak-e partâbik.
c) It is not phonetically straightforward in Pers. to make adjectives with the -i suffix from words which end in -i, in particular with -šenâsi. The use of -ik solves this problem and produces adjectives which themselves do not end in -i, for example → astronomical unit "yekâ-ye axtaršnâsik" instead of "~ axtaršnâxti".

-ide
   -اید   
-id (#)

Fr.: -ide   

A suffix used to form names of chemical compounds.

From -ide, extracted from Fr. → oxide.

-ids
   -اییان   
-iyân

Fr.: -ides   

Suffix denoting "family of," as in Andromedids, Aquarids, Bielids, Draconids, Geminids, Perseids, and so on.

Plural form of L. -id-, from -is, Gk. fem. patronymic suffix; or from L. -ides, from Gk. masc. patronymic suffix.

-iyân plural form of -i, suffix of relation, adjective + -y- euphonic infix (epenthesis) + -ân plural suffix, as in Haxâmanešiyân "Achaemenids," Sâsâniyân "Sasanides," and so on.

-ing
     

Fr.:   

1a) A suffix forming the present participle of verbs, e.g. going, observing, writing.
1b) A suffix forming adjectives from participles, e.g. a moving object, a flying bird, a crying baby.
1c) A suffix forming an adjective not derived from a verb, e.g. swashbuckling.
2) A suffix that forms nouns denoting the action of, process of, result of, or something connected with the verb preceding it, e.g. becoming, sleeping, working.

1) M.E. -ing, -inde, from O.E. -ende; cf. Ger. -end, Goth. -and, Gk. -on, L. -ans, Skt. -ant, Av. -ant, Pers. -ân.
2) O.E. -ing, -ung; cf. O.N. -ing, Du. -ing, Ger. -ung.

-ism
   -باوری، -گرایی، -گروی، -گری، -مندی و دیگرها   
-bâvari, -gerâyi, -geravi, -gari, -mandi, etc.

Fr.: -isme   

A suffix denoting several senses, including state or condition, devotion or adherence, principle, doctrine, act, process.

From Gk. -ismos, -isma noun suffixes, often directly, often through L. -ismus, -isma, sometimes through Fr. -isme, Ger. -ismus (all ultimately from Gk.); → -ist.

-ist
   -باور، -گرا، -گرو، -گر، -مند و دیگرها   
-bâvar, -gerâ, -gerow, -gar, -mand, etc.

Fr.: -iste   

A suffix of nouns, often corresponding to verbs ending in -ize or nouns ending in → -ism, that is used to form an agent noun indicating adherence to a certain doctrine or custom, practicing a particular skill or profession, and so on.

From Fr. -iste, from L. -ista, from Gk. -istes.

-bâvar, from bâvar "belief;" Mid.Pers. wâbar "belief;" Proto-Iranian *uar- "to choose; to convince; to believe;" cf. Av. var- "to choose; to convince" varəna-, varana- "conviction, faith;" O.Pers. v(a)r- "to choose; to convince;" Skt. vr- "to choose," vara- "choosing."
-gerâ, from gerâyidan "to incline toward; to intend; to make for," infinitive of gerâ, the etymology of which is not clear. Gerâ may be a variant of Mod.Pers. kil "bent, inclined" (k/g and l/r interchanges), from PIE base *klei- "to lean, incline," cognate with L. clinare "to bend" (E. declination, inclination, etc.), Gk. klinein "to cause to slope, slant, incline," Skt. sri- "to lean," O.Pers. θray-, Av. sray- "to lean," (cf. Ger. lehnen, E. lean).
-gerow, -gerav present stem of geravidan "to believe, confide in; to obey;" Mid.Pers. virrôy(i)stan , related to bâvar, as above, ultimately from Proto-Iranian *uar- (Cheung 2007).
-gar from kar-, kardan "to do, to make" (Mid.Pers. kardan; O.Pers./Av. kar- "to do, make, build;" Av. kərənaoiti "makes;" cf. Skt. kr- "to do, to make;" krnoti "makes," karma "act, deed;" PIE base kwer- "to do, to make").
-mand possession suffix, from Mid.Pers. -omand; O.Pers./Av. -mant; cf. Skt. -mant.

-istic
     

Fr.: -istique   

A suffix of adjectives denoting "relating to, characteristic of;" often in adjectives corresponding to nouns in → -ism or nouns in → -ist.

L. -isticus, from Gk. -istikos, → -ist + → -ic.

-ity
   -ای، -ایگی   
-i (#), -igi (#)

Fr.: -ité   

A suffix used to form abstract nouns expressing state, degree, or condition: metallicity, luminosity, periodicity, Gaussianity.

From M.E. -ite, from O.Fr. -ité, from L. -itas (-itat-), from -i- (thematic or, rarely, connective vowel) + -tas (-tat-), may be cognate with Av./Skt. -tāt (as in Av. uparatāt, Skt. uparátāt "supremacy," Av. haurvatāt, Skt. sarvátāt "completeness").

The suffix -igi, from -ig adj. suffix, variant of -ik, → -ic, + -i noun suffix.

Note: The Pers. suffix -i forms state/condition nouns from adjectives, as in: xubi, zešti, râsti, âzâdi, tanhâyi. There is though a phonetic problem when the adj. ends in -i, since two successive i's are not easily articulable, e.g.: felez "metal," felezi "metallic," *felezii "metallicity." Mid.Pers. did not have this problem, since the adj. suffix was -îg or -îk (instead of -i) and the noun suffix -îh (instead of -i). Some examples in Mid.Pers.: tuhîg "empty," tuhîgîh "emptiness," tuwânîg "able," tuwânîgîh "ability," spurrîg "complete," spurrîgîh "completeness, perfection," nazdîk "near," nazdîkîh "proximity." A way out of this phonetic problem is to use the Mid.Pers. -igi. This solution, first introduced in the case of tohi, tohigi (→ void), was generalized by M. Sch. Adib-Soltâni (Irânigi, Âlmânigi, darunâxtigi, borunâxtigi, etc.). This seems a natural solution since the adj. suffix -i is the evolution of the Mid.Pers. -ig, and moreover Pers. currently revives the g phoneme in comparable phonetic situations, as in the ending phoneme (-eh), which derives from Mid.Pers. -ag. A number of examples: adj. âzâdé, n. âzâdegi; adj. tâbandé, n. tâbandegi; adj. mardâné, n. mardânegi; likewise xâné, xânegi, setâré, setâregân; âzâdé, âzâdegân. Interestingly, the -igi suffix has this specified function in some dialects, for example (Tajik, Šahrezâ-yi) xâligi "emptiness," from xâli.
Some examples for the use of -igi in this work: felezigi, → metallicity; mâddigi, → materiality; beyzigi, → ellipcity, tâštigi, → certainty, etc.

-ium
   -یوم   
-iom (#)

Fr.: -ium   

1) A suffix occurring in names of → chemical elements, such as → barium, → sodium, → titanium, → uranium. Variant -um, as in → lanthanum.
2) It also occurs in names of chemical radicals (ammonium, carbonium) and ions of complex cations (imidazolium, nitrosylium, pyridinium).

From L. suffix forming certain neuter nouns (odium, tedium, colloquium; equilibrium, millennium; collegium, consortium), from Gk. -ion.

<< < -es -iv -ti 21 a p abe abs abs aca acc acc acr act ada adh Adr aer aga air Alf Alg alk Alp alt alu amm ana And ang ani ano ant ant Ap apo app app Aqu Arc arg arr asc ass ast ast asy atm ato att aur aut axi B-m bad Bal bar bar Bay Bed ber Bet bif bim bin bio bis bla ble blu Bod Bol bor bou Bra Bre bro bul C-t Cal Cam can car Car Cas cat cav cel cen cer Cha cha Cha che chl Cir cir cir Cla cli clo clu co- coc coh col col col Com com com com com com com com Com con con con con con con con con con con con con coo Cor Cor cor cos cos cos Cou cou Cra Cre cri cro cub cur cyc cyl Dan dat Dav de- Deb dec dec dee def deg del Den den der det deu dew dic dif dif dil Dip dir dis dis dis dis dis diu dod Dop dou Dra dua dus dwa dyn DZ Ear ecc eco edi EHB Ein ela ele ele ele ele ell eme emp end Eng ent epi equ equ era ESP eth Eur evi exa exc exe exi exp exp ext ext ext fac fal far fec Fer fer fie fin fir fis fla Flo flu fog for for Fou fra fre fre Fro fun G s Gal gal gal Gar gau geg gen geo geo geo ger gla gly gra gra gra gra gra Gre gro GYR Had Hal hap Har HD hea hel hel Hen Her hex hig Hil hol Hoo hor hou Hub hum hyb hyd hyd hyp hys ide ign ima imp imp in- inc Ind ind ine inf inf inf ini ins ins ins int int int int Int int int int inv ion iri irr iso iso iso Jea Jor jum K c Kep Ker kin kno lab Lam Lan Lap las lat Le lef len lev lig lig lin lin lin liq Lit loc log lon lou LS lun lun Lym M s Mag mag mag mag mag mag maj man Mar mas mas mat May mea mec mel mer mes met met met mic mid mil Min Mir mix mod mod mol mon mor mov mul mur mys nan nat nav nec Nep neu New New NGC nob nom non non nor nos nuc nuc num nut obj obl obs occ oct off oli oni ope opp opt opt orb ord org orp osc out ove oxi P-w pal par par par par Pas pat pej per per per per per per pha Phe pho pho pho phy pin pla Pla pla pla pla plu poi pol pol Pol pol por pos pot Poy pre pre pre pre pri pri pri pro pro pro pro pro pro Psa pul pum Q i qua qua qua qua R A rad rad rad rad rad rad Ram Ran rat rea rea rec rec red red ref ref reg rei rel rel rem rep res res res ret rev Rho Rie ril riv rog Ros rot rul S A Sag sam sat sca sca Sch Sco Sec sec sec seg sel sem sen set Sha sha shi sho sid sig sim sin Sir ske sli Smo soc sof sol sol sol sol sou sou spa spe spe Spe spe sph spi Spi spr sta sta sta sta sta ste ste ste Sto str str sub sub sub suc sun sup sup sup sup sur swa syn syn tac tas tel tem ter tes the the the the thi thr tid til tip ton tor tou tra tra tra tra Tri tri tru tsu tur two Typ UHE ult unc uni uni uni upg ura uti val var vec Vel ver Ver vie Vir vis vis vol W-R war wav wav wea Wei wha wid win WN3 Wol wri xen yok zen zij > >>